Bezrobocie w UK najwyżej od 5 lat! Kurs funta kontynuuje jednak rajd wzrostowy
- Bezrobocie w UK wzrosło do 5,1 proc.
- Stopa zatrudnienia w UK uplasowała się na poziomie 75 proc.
- Kurs funta rośnie 4. sesję z rzędu
Office for National Statistics (ONS) przedstawił dziś najnowszy raport z brytyjskiego rynku pracy. Wynika z niego, że stopa bezrobocia wzrosła w Zjednoczonym Królestwie w grudniu 2020 roku do poziomu 5,1 proc. z 5,0 proc. raportowanego w listopadzie ub.r., co jest najwyższym poziomem od marca 2016 roku.
To aż o 1,3 punktu procentowego więcej niż rok wcześniej. Szacuje się, że w okresie od listopada 2020 r. do stycznia 2021 r. w Wielkiej Brytanii było 599 tys. wolnych miejsc pracy; to o 211 tys. mniej niż rok temu i o 64 tys. więcej niż w poprzednim kwartale.
Najmłodsi mają najgorzej.
Najnowsza analiza brytyjskiego ONS pokazuje, że według przedziałów wiekowych, największy spadek liczby pracowników odnotowano w ciągu ostatniego roku wśród osób w wieku od 18 do 24 lat.
Stopa zatrudnienia w Wielkiej Brytanii w okresie trzech miesięcy do grudnia 2020 r. została oszacowana na 75,0 proc. i była o 1,5 punktu procentowego niższa niż rok wcześniej oraz o 0,3 punktu procentowego niższa niż w poprzednim kwartale.
Wskaźnik zwolnień, w ciągu trzech miesięcy do grudnia 2020 r., oszacowano na 12,3 osób na tysiąc zatrudnionych.Liczba wolnych miejsc pracy w okresie od listopada 2020 r. do stycznia 2021 r. była o 26 proc. niższa niż w tym samym okresie rok temu.
Optymistycznym jest jednak to, iż jest to poprawa w stosunku do sytuacji z lata 2020 r., kiedy liczba wolnych miejsc pracy zmniejszyła się o prawie 60 proc. rok do roku, ale tempo poprawy uległo spowolnieniu w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
Kurs funta najwyżej od kwietnia 2018 r.
Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że kurs funta zauważalnie umocnił się w ostatnim czasie w relacji do dolara amerykańskiego.
Wskutek tych wzrostów przekroczył on poziom 1,4080 USD, co jest najwyższa wyceną szterlinga od kwietnia 2018 roku i jedną z najwyższych od czasu pamiętnego referendum, w którym to Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej.