Najniższy udział dolara w rezerwach światowych od 25 lat. Zyskuje euro i juan.
Udział dolara spadł do 59%, a euro wzrósł do 21,2%
- Chiński renminbi rośnie w siłę, z którą coraz bardziej należy się liczyć na rynkach walutowych.
- Z czasem zbliżymy się do struktury wielu walut rezerwowych.
- W czwartym kwartale udział euro w oficjalnych rezerwach walutowych wzrósł do 21,2% z 20,5%.
- Udział dolara w światowych rezerwach spadł do najniższego poziomu od 25 lat.
Według danych z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) udział dolara w światowych rezerwach walutowych spadł w czwartym kwartale 2020 roku do około 59%, najniższego poziomu od 25 lat.
Spadek nastąpił w kwartale, kiedy indeks dolara spadł najsilniej od 2010 r. pośród pytań o to, jak długo „greenback” może utrzymać swój status dominującej waluty rezerwowej. Indeks DXY nieznacznie wzrasta w czwartek powyżej poziomu 93,20.
Kurs dolara: USD jest używany w aż 88% wszystkich transakcji
Tymczasem chiński renminbi rośnie w siłę, z którą coraz bardziej należy się liczyć na rynkach walutowych.
Więcej juanów zmienia właścicieli niż kiedykolwiek wcześniej w Londynie, wiodącym na świecie centrum wymiany walut.
– Jest to powolny proces, ale uważamy, że w końcu z czasem zbliżymy się do struktury wielu walut rezerwowych – napisał w e-mailu Bipan Rai, strateg w CIBC.
W czwartym kwartale udział euro w oficjalnych rezerwach walutowych wzrósł do 21,2% z 20,5%, podczas gdy udział juana do prawie 2,3% z 2,1%. Średni udział renminbi stanowił 1,94% w ostatnich trzech miesiącach 2019 roku.
Dla Marca Chandlera, głównego stratega rynkowego w Bannockburn Global, spadek udziału dolara w światowych rezerwach jest tymczasowy i był spowodowany spadkiem w stosunku do większości walut w czwartym kwartale.
Ekspert skupia się na danych, które pokazują, że zasoby dolara wśród banków centralnych wzrosły do 7 bilionów dolarów, co jest rekordem, zauważając, że zmiany procentowe są „zniekształcone” przez krótkoterminowe zmiany wyceny.
– 59% udziału dolara w rynku walutowym to statystyczny szum generowany przez połączenie wyceny i istotnych zmian w popycie na euro w czwartym kwartale. Odreagowanie dolara w pierwszym kwartale 2021 roku odwróci korektę wyceny i spowoduje wzrost udziału USD w rezerwach – napisał Marc Chandler.
Wraz silnym z odbiciem w tym roku dolar odnotował jeden z lepszych kwartałów w ostatnich latach, wzrastając ponad 3,6%. „Greenback” jest nadal najbardziej dominującą walutą, a dane z Banku Rozrachunków Międzynarodowych pokazują, że jest używany w aż 88% wszystkich transakcji.