Wzrost franka szwajcarskiego najsilniejszym trendem na rynku walutowym.
Wzrost franka szwajcarskiego najsilniejszym trendem na rynku walutowym
Poza zwiększoną zmiennością na notowaniach jena japońskiego i franka szwajcarskiego, rynek walutowy utrzymuje się na względnie stabilnym poziomie.
Wydaje się, że inwestorzy szukają dowodów na to, jak agresywnie narasta ryzyko recesji i czy należy się z tego cieszyć, ponieważ obniży to ścieżkę zacieśniania polityki pieniężnej przez banki centralne, czy też obawiać, ponieważ tradycyjnie najgorsze rynki niedźwiedzia dla ryzyka rozwijają się w momencie, gdy banki centralne są w trybie luzowania, aby dogonić upadającą gospodarkę.
Podwyżka stóp proc. przez SNB wspiera wzrost CHF
Podczas gdy zmienność na rynku walutowym jest dość niewielka w przypadku par dolarowych, umocnienie franka szwajcarskiego będące reakcją na niespodziewaną podwyżkę stóp proc. przez Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) podczas posiedzenia 16 czerwca br. sprawiło, że kursy euro i franka zmierzają w kierunku parytetu.
Na uwagę zasługuje fakt, iż w dotychczasowej historii, euro było tańsze od franka jedynie dwukrotnie: przez krótką chwilę w marcu tego roku oraz w styczniu 2015 roku, tuż po zaskakującej decyzji SNB o porzuceniu sztywnego kursu wymiany euro do franka na maksymalnym poziomie 1,20.
Dzień ten zapamiętany został jako “Czarny Czwartek” i z pewnością niemiło wspominają go wszyscy kredytobiorcy posiadający tzw. kredyty frankowe, których raty w reakcji na tę decyzję drastycznie wzrosły.